Бесплатен онлајн курс за вештачка интелигенција

Подготвил: М.Д.

Ако сте љуботели на технологијата на 21 век, искористете ја можноста што ја нуди МИТ универзитетот за да научите нешто за вештачката интелигенција.

вештачка интелигенција

Курсот вклучува 30 лекции и ги воведува студентите во основите на вештачката интелигенција. На крајот од курсот студентите треба да имаат способност да развијат интелигентни системи со монтажа на решенија на конкретни компјутерски проблеми; да ја разберат улогата на репрезентација на знаењето, решавањето на проблемите и учењето во интелигентен инженеринг систем; и да ја почитуваат улогата на решавање на проблемите, визијата и јазикот во разбирање на човечката интелигенција од компјутерска перспектива.

Предавач е проф. Патрик Хенри Витсон, а лекциите може да ги следите на Youtube или iTunes.