Лексикон: За да го видите значењето на даден збор во рaмките на веста, позиционирајте го покажувачот врз него и кликнете два пати.
 

Во живо: Ураганот Ирма пустоши на Флорида

 
Ураганот Ирма стигна до Флорида, проследен со силни ветришта и обилни врнежи дожд. Центарот на ураганот ги погоди островите јужно од Флорида. Метеоролозите предупредуваат дека „најстрашното допрва следи“.

Ирма сега е ураган од категорија 4, а први се погодени островите на крајниот југ на Флорида, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Од центарот соопштуваат дека на меѓународниот аеродром Ки Вест се измерени ветришта од 80 км/ч, пренесува Асошиејтед прес.

Повеќе од 420.000 домови останувале без електрична енергија, пишува CNN. Нивото веќе е зголемено, а голема бура се очекува, објави ББС. Големи врнежи од дожд го погодија Мајами Бич.


 
Објавено на 10.09.2017 во категорија Живот
 
 

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Препорачани вести од Facebook

Галерии

Лексикон

Живот