Лексикон: За да го видите значењето на даден збор во рaмките на веста, позиционирајте го покажувачот врз него и кликнете два пати.
 

Моќниот ураган Ирма ја oпустоши Флорида

 
irma
Фото: Getty Images

Ураганот Ирма ја погоди и Флорида. Преку три милиони луѓе останале без струја, делови од Мајами се поплавени, а во некои делови од земјата допрва се очекува најлошото.

Иако интензитетот на ураганот се намали и понатаму позади себе остава штета од големи размери. Жителите се предупредени на опасни поплави и таканаречени „storm surges“.

 
Објавено на 11.09.2017 во категорија Живот
Подготвил: Тамара Гроздановски
Тагови:
 
 

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Препорачани вести од Facebook

Галерии

Лексикон

Живот