Лексикон: За да го видите значењето на даден збор во рaмките на веста, позиционирајте го покажувачот врз него и кликнете два пати.
 

Стивен Хокинг си замина на денот посветен на бројот „Пи“ и денот кога е роден Ајнштајн

 


Стивен Хокинг, физичар и еден од најголемите научници, почина утринава на 76-годишна возраст во неговиот дом во близина на Кембриџ, соопшти семејството. Интересно е што токму на овој ден во 1879 година се родил Алберт Ајнштајн и дека денес денот посветен на бројот Пи (3.14).

Хокинг се смета за еден од најголемите научници и секако најпознатиот теоретски физичар кој во голема мера придонесе за разбирање на црни дупки и космологија.

Повеќе за Хокинг на ОВОЈ ЛИНК
 
Објавено на 14.03.2018 во категорија Наука
 
 

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Препорачани вести од Facebook