X
 18.01.2015 Култура

Оскари 2015: Зошто се различни номинациите за најдобар филм и најдобар режисер?

Филмот „Selma“ е кандидат за најдобар филм, но не и најдобар режисер. Зошто?

 

film


Секоја година на Оскарите, постои разидување: оние филмови кои се номинирани во категорија најдобар филм, се изоставени во категоријата за најдобар режисер, а прв пат оваа година, кандидатот за најдобар режисер не успеа да се кандидира за најдобар филм.

Како може еден од најдобрите филмови на годината да не биде и најдобро режиран филм? И како може еден од најдобро режираните филмови да не успее да биде најдобриот филм за таа година?

Писателот од „Time“, Даниел Дадарио ја објаснува историјата на категоријата.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура