X
 23.03.2015 Живот

Фотографии од злоупотребата на детскиот труд кои ќе ве остават без зборови

Пред повеќе од една деценија, Меѓународната организација на трудот го прогласи 12 јуни за Светски ден против злоупотребата на детскиот труд. Над 150 милиони деца низ целиот свет работат нелегално, со што го пропуштаат нивното образование и радостите на среќното детство.

 

деца


Детскиот труд е ментално, физичко и емотивно истрошување на детето, а во екстремни случаи се класифицира и како ропство.

Светскиот ден против злоупотребата на детскиот труд има за цел да ја подигне свеста на луѓето за детскиот труд.

 

Линк до галеријата.


Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот