29.03.2015 Образование

Што научивме изминатава недела: Кои услови треба да ги исполнувате за да добиете ваучер за таблет?

Минатата недела ви ги понудивме најдобрите книги за подготовка на TOEFL, Мартина ни раскажа како се` за нејзиниот успех, студентите дознаа кои се условите и документите за ваучер за таблети и секако, дознавме каде учениците планираат да го продолжат нивното образование. Еве ги најчитаните вести од изминатава недела.

Кои услови треба да ги исполнувате за да добиете ваучер за таблет?

Собранието во петокот по скратена постапка со 63 гласа ЗА го услвои Законот за издавање на вредносни ваучери за таблет компјутери со тастатура за студентите.

Кои документи треба да ги доставите за да добиете ваучер за таблет?

Министерството за информатичко општество и администрација денеска го објави јавниот повик за доделување таблети за студентите.

Анкета: На кој факултет ќе се запишете?

Сегашни и поранешни средношколци и матуранти на кои им претстои година полна тестови, испити и уписи, спроведуваме мало истражување токму за вас.

Најважниот предмет на Универзитетот Стенфорд

Пред Канји Макибла да стане инвеститорски партнер во Колаборативниот Фонд, тој бил типичен студент на Стенфорд кому му биле потребни насоки во кариерата.

Дали можете да го погодите филмот со само еден даден збор?

Дали би можеле да кажете за кој филм станува збор, но притоа да имате само еден даден збор?

Фотографии направени во вистинскиот момент 5

Секој кој имал некакво искуство во областа на фотографијата знае дека честопати случајните фотографии се и најдобрите.

Не сум човек кој седи дома и само се жали дека нема работа

Мартина студира на Технолошко-металуршкиот факултет на насоката инженерство на материјали и нанотехнологии. Таа е млад научник кој уште во текот на студиите реди успеси во земјава и во светот.

Можете да решите математичка задача за трето одделение?

„Математички кенгур“ е меѓународни натпревар на кој неделава учествувале 6 милиони и 850 илјади ученици од основните и средни училишта од 55 земји во светот. Во натпреварот учествуваат и македонските ученици.

Кое е најдоброто место за вашиот рутер?

Електромагнетна радијација - можеби звучи како нешто што би требало да го одбегнувате, но електромагнетните бранови од повеќе видови ги стимулираат нашите чувства и го одредуваат начинот на кој комуницираме со светот.

Трик за подготовка на помфритот од "McDonalds" дома

Кога помислувате на помфрит веројатно пред очи ви излегува оној вкусниот од „Мекдоналдс“. Доколку сте се обидувале да ја откриете тајната за подготовка на овој помфрит дома, денес е вашиот среќен ден!

Најдобрите филмови во последните 5 години

Се наоѓаме на средината на оваа деценија. Кога би било подобро да се погледне наназад кон изминатите пет години и да се одберат десетте филмови кои не' импресионирале? Ваквите листи се слични.

Потребни се илјадници статисти за снимањето на "Vikings"

Дали некогаш сте сакале да бидете дел од армија Викинзи? Сега можете.

Писмо од студент: Ви благодарам асистентке!

За разлика од мнозинството луѓе, кои општествениот систем ги моделира така што речиси сите изгледаат и дејствуваат исто, како клонови на една замислена личност која е однесува баш така како што како што му одговара на системот, во нашето општество има мал процент кои не се сериско производство, кои размислуваат критички.

Тест - Беков индикатор на депресија

Бековиот идникатор на депресија, од книгата на Д-р Семјуел Фајфер се состои од тврдења распоредени во групи.

Чудни стипендии за студирање кои се доделуваат низ светот

Да бидеме реални - студирањето е скапо. Книгите, предавањата и сите други активности кои се важни за нашата иднина чинат пари. Во многу земји, стипендиите се неопходни за студентите да го извлечат најдоброто од факултетот.

Најдобрите книги за подготовка на TOEFL

Иако сите книги подолу се одлични водичи за подготовка на тестот TOEFL, сепак самите одлучете кои од нив ги задоволува вашите потреби.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски