X
 13.05.2015 Култура

Документарец кој ќе ве натера да ја избришите историјата од вашиот пребарувач

Документарецот на НВО „Thought Crimes: The Case of the Cannibal Cop“ ќе ве натера да се чувствувате непријатно и ќе ве натера да сакате да ја избришите вашата историја на пребарување.

 

1


Филмот го следи Вале, поранешен полицаец од Њујоршкиот полициски оддел кој создал сопствена шема преку онлајн соба за чет за да киднапира, силува и изеди жени.

Вале бил осуден во 2013 година под обвинение за киднапирање, но откако одлежал една година од неговата казна, неговиот случај бил поништен. Некои веруваат дека тој навистина сакал да го направи тоа, додека тој тврдел дека била болна фантазија која никогаш не планирал да ја спроведи.

Гледачите на филмот можат да поминат долго време одлучувајќи дали тој припаѓа позади решетките. Меѓутоа, ова не е филм кој е во потрага по пресудата. Неговата приказна се користи за да се претстави поголем, потежок проблем во врска со интернет културата.

„Though Crimes“ ги предизвикува страшните дистописки идеи на „1984“, „Fahrenheit 451“ и „Minority report“ и вели дека можеби живееме во еден од тие светови - кадешто нашите мисли можат да бидат надгледувани исто како и нашите активности. До крајот на филмот, извадоците од неговите разговори за канибализам на интернет излегуваат на екранот. Голем дел од овие разговори се случувале додека биле во канибалска улога на веб страна.

Разговорите на Вале се толку живописни и толку извртени што се чини дека се мисли на еден заговор за убиство, а не на проблематичен човек. Она што ја преминува линијата е користењето на полициската база на податоци за информации за жените кои планирал да ги изеди.

Сето ова дава добар поглед врз светот - филм кој покажува дека нашите мисли можат да бидат искористени против нас; сега имаме можност да ги прикажеме нашите најлоши идеи. Во оваа нова иднина, не постои граница меѓу „мисла“ и „акција“. Вал е одличен антијунак бидејќи неговиот случај и неговата личност се замаглени во двосмиселност. До крајот на документарецот е непознато дали тој навистина сакал да ги направи злосторствата кои ги опишал.

Самиот филм претставува темна тема претставена на изненадувачки хумористичен начин. Иако не постои ништо смешно за тоа зошто Вал е во затвор, најдобрите моменти на филмот доаѓаат од комедијата која се материјализира преку процесот на уредување, мајсторски изведени од Ендру Кофман. 

 

Погледнете го трејлерот за документарецот.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура