X
 28.05.2015 Технологија

Едноставен текст што може да ги блокира пораките на секој iPhone

блок

 

Неодамна откриен проблем се чини дека предизвикува пораките на платформата iOS да се блокираат кога се добива одреден текст - а ако се случи доколку телефонот е заклучен, iPhone-от мора да се рестартира.


Веќе неколку корисници на Reddit и Twitter објавуваат дека пораката е испраќана наоколу со цел да ги нервира луѓето. „Verge“ објавува дека трикот работи без разлика на тоа од каков уред е испратено и без разлика дали е Windowds phone, Android или самиот iPhone.

Но, за среќа, штетата може да се поправи. Ако имате Mac, можете едноставно да вратите на текст пораката преку iMessage да престане да го блокира вашиот iPhone. Ако немате Мас, можете да се обидете да испратите текст порака од трета апликација користејќи ја функцијата „share“, па да и` наредите на Сири да испрати порака, или да го замолите испраќачот повторно да ви испрати порака.

„Свесни сме за проблемот предизвикан од одредени серии на „unicode“ карактери и се обидуваме да го создадеме решение во софтверското ажурирање“, велат од Apple.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија