X
 29.05.2015 Образование

Матуранти се откажаа од екскурзија за донација која може да спаси живот


Матурантите од средно училиште во Њу Хемпшир направија гест кој ќе биде запишан во историјата на училиштето. Имено, парите со кои планирале да одат на екскурзија ги собрале и донирале на нивната директорка, која неодамна добила дијагноза за редок облик рак. Учениците собрале речиси 8.000 долари за нејзиниот третман.

Една недела откако директорката ги известила учениците за нејзината дијагноза, тие решиле да преземат нешто. Матурантите заедно одлучиле дека таа ги заслужува сите пари за нивната екскурзија, кои ги собирале последните четири години.Еден наставник подоцна направи кампања за собирање средства за учениците сепак да заминат на екскурзија. Донирајте ОВДЕ.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование