X
 11.07.2015 Живот

Погледнете ја новата реклама на Кока Кола за која цел свет зборува

Социјалните експерименти станаа омиленото маркетиншко средство, а Кока Кола со ваква реклама предизвика голема расправа на интернет.

 

рекламаОваа година Кока-кола  во текот на Рамазан, муслиманскиот празник кој завршува на 17 јули, на блиско-источните пазари одлучила да започне кампања против етикетирање.


Компанијата направи нови лименки кои симболизираат дека не треба да има етикетирање, туку потребни се отвореност и толеранција, а од друга страна има порака „Етикетите се за лименките, а не за луѓето“. На видеото неколку мажи, од истокот и од западот, седат во една мрачна соба.

Еден од нив е когнитивен психолог со маорски тетоважи на лицето, другиот е уреден хеви металец, додека третиот е облечен во традиционална муслиманска облека. Мажите разговараат во темницата и откриваат детали еден за друг, а дури после запалувањето на светлото тие откриваат што мислеле еден за друг. 

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот