X
 17.07.2015 Култура

Започна борбата за Еми наградите - "Game of thrones" апсолутен фаворит

Скоро три часа од обично, водителката Кет Дили и Узо Адуба ги објавија номинациите за 67-то по ред доделување на Еми наградите.

 

emi


Овој пат се јавија и некои новости, па листата на номинари изгледа малку поразлично од изминатите години. Категоријата на хумористични серии е ограничен на оние кои траат 30 минути и помалку, додека драмските серии се класифицирани како серии подолги од 30 минути.

Така на пример, „Orange is the new black“ оваа година е драмска серија, а „True detective“ која не може да се дефиннира како серија која има една приказна, тема или главни ликови, претставени под ист наслов и континуиран продукциски надзор, спаѓа во категоријата „лимитирани“ серии кои ги заменуваат „мини сериите“.

Исто така, бројот на номинирани е зголеменз а 7 наслови поради поголемиот број квалитетни серии.

Што се однесува до фаворитот, оваа година дефинитивни фаворити се „Game of thrones“ и „Mad Men“.

67-то доделување на Еми наградите ќе се одржи на 20 јули, а водители оваа година ќе биде глумецот и комичар Енди Самберг. Во продолжение можете да ги погленете номинациите.

Најдобра серија драма


Better Call Saul
Downton Abbey
Game of Thrones
Homeland
House of Cards
Mad Men
Orange is the New Black

Најдобра серија комедија

Louie
Modern Family
Parks and Recreation
Silicon Valley
Transparent
Unbreakable Kimmy Schmidt
Veep

Најдобар актер, главна улога во драма

„Better Call Saul”, Боб Оденкирк
„Bloodline”, Кајл Чендлер
„House of Cards”, Кевин Спејси
„Mad Men”, Џон Хем
„The Newsroom”, Џеф Даниелс
„Ray Donovan”, Лив Шрајбер

Најдобра актерка, главна улога во драма

„Empire“, Тараџи П. Хенсон
„Homeland“, Клер Денс
„How to get away with murder“, Вајола Дејвис
„Oprhan back“, Татиана Маслани
„Маd Men“, Елизабет Мос
„House of cards“, Робин Рајт

Најдобар актер, главна улога во комедија

„Black-ish“, Ентони Андерсон
„Episodes“, Мет Ле Бланк
„House of lies“, ДОн Чидл
„The last man on Earth“, Вил Форт
„Louie“, Луис Ц.К
„Shameless“, Вилијам Х.Мејси
„Transparent“, Џефри Тамбор

Најдобра актерка, главна улога во комедија

„The Comeback”, Лиса Кудроу
„Grace and Frankie“, Лили Томлин
„Inside Amy Schumer“, Ејми Шумер
„Nurse Jackie“, Иди Фалко
„Parks and recreation“, Ејми Полер
„Veep“, Џулија Луис Дрејфас

Машка споредна улога во драма

„Better Call Saul”, Џонатан Бенкс
„Bloodline”, Бен Менделсон
„Downton Abbey“, Џим Картер
„Game of thrones“, Питер Динклиџ
„The good wife“, Алан Каминг
„House of cards“, Мајкл Кели

Женска споредна улога во драма

„Downton Abbey”, Џоан Фрогат
„Game of thrones“, Лена Хиди
„Game of thrones“, Емилија Клерк
„The good wife“, Кристин Барански
„Мad men“, Кристина Хендрикс
„Orange is the new black“, Узо Адуба

Машка споредна улога во комедија

„Brooklyn Nine-Nine”, Андре Браугер
„Girls“, Адам Драјвер
„Key & Peele“, Киган Мајкл Кеј
„Modern family“, Тај Барел
„Unbreakable Kimmy Schmidt”, Тајтус Барџис
„Veep“, Тони Хејл

Женска споредна улога во комедија

„The Big Bang Theory”, Мејим Биалик
„Getting on“, Најси Неш
„Modern family“, Џули Боуен
„Mom“, Алисон Џини
„Saturday night live“, Кејт Меккинон
„Transparent“, Габи Хофман
„Unbreakable Kimmy Schmidt“, Џејн Краковски
„Veep“, Ана Кламски

Најдобро ток шоу

„The Colbert Report"
„The Daily Show"
„Jimmy Kimmel Live"
„Last Week Tonight With John Oliver"
„The Late Show With David Letterman"
„The Tonight Show Starring Jimmy Fallon"

Најдобар ТВ филм

„Agatha Christie’s Poirot: Curtain, Poirot’s Last Case"
„Bessie"
„Grace of Monaco"
„Hello Ladies: The Movie"
„Killing Jesus"
„Nightingale"

Целосната листа можете да ја погледнете  ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура