X
 20.08.2015 Живот

Светски рекорд во скокање од 58.8 метри височина во вода

Како што пренесуваат швајцарските медиуми, 27 годишното момче Ласо Шалер станал новиот светски рекордер во скокање од височина во вода.

 

момче


Момчето скокнало од 58.8 метри висина, што е повисоко од кривата кула во Пиза (56.71 метри) или 19-катница.

Неговиот слободен пад траел четири секунди, а во водата влегол со брзина од 123 километри на час. Неговиот подвиг го извел без никаков проблем и без нитуедна повреда.

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот