X
 02.10.2015 Живот

Запознајте го младиот магионичар од Балканот чиишто видеа на Youtube ги гледаат милиони луѓе

Тин Голубовиќ на прв поглед изгледа како сосема обичен средношколец. Сака да се дружи, сака филмови и серии исто како поголемиот број млади луѓе.

 

тин


Она по кое тој се разликува од останатите е љубовта кон магијата и триковите. Започнал кога имал само пет години, а 12 години подоцна, неговите видеа на YouTube ги имаат прегледано над 2 милиони луѓе.

„На 5 години брат ми ми го покажа првиот трик со карти, а јас бев воодушевен. Кога ми ја кажа тајната на трикот сфатив дека трикот може да го направи секој, па одлучив да им го покажам на сите кои ги познавам. 3 години подоцна, кога бев второ одделение, мојот татко ми купи DVD со магични трикови за почетници и тогаш се роди мојот интерес за тоа, такашто започнав да вежбам секој ден. Главната поддршка ми беше брат ми кој постојано ме поттикнуваше да учам и да измислувам нови трикови“, вели Тин.

Како што вели, знае како се изведуваат повеќето трикови, но ги специјализирал оние со картите бидејќи така може во било кој момент и било каде да ги воодушеви пријателите. Некои трикови ги научил од интернет, а некои ги измислил сам.

„Откако ја сфатив основата и поголемиот дел од техниката, започнав да учам потешки трикови кои ги нема на интернет, а почнав дури и да измислувам сам. Другите ги научив од DVD-то што ми го испрати мојот чичко од Америка. За да научам еден трик потребни ми се 15 до 20 минути, бидејќи ги знам скоро сите техники - единствено што треба да запомнам е кога и што да направам и тоа да го извежбам“, вели тој.

Освен што изведува трикови, младиот магионичар и ги снима. Тој има канал на YouTube со 130 видеа и 5.000 следбеници и 2 милиони прегледи. Како што стојат работите, се чини дека му претстои огромен успех.

„Планирам да се занимавам со магијата како хоби и да заработувам од тоа, но секако, со вистинска работа настрана“, завршува Тин.

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот