X
 29.11.2015 Живот

Професии кои треба да ги избегнувате ако не сакате да сте под стрес

Дали попуштате под притисок? Дали не можете да функционирате под стрес? Доколку одговорот е „да“, тогаш веројатно подобро би било да се одлучите за кариера во областа на науката и образованието, и да ги избегнувате професиите во здравството или спроведување на законот.

 

професии


Користејќи податоци од американското биро за труд и статистика, експертот за кариера Лоренс Шаткин рангира 767 професии и ја одредува нивната „стрес толеранција“.

Толеранцијата на стрес на секое работно место се движи од 0 до 100, кадешто најнискиот ранг сигнализира најмал стрес. Мери колку често работниците мораат да прифатат критики и колку често и ефективно се справуваат со висок стрес на работното место.

Во продолжение се професиите кои добиле највисок степен на толеранција од 93 или повисоки поени. 

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот