X
 11.12.2015 Економија

Заработката на луѓето после 10 години од дипломирање на најскапите факултети во Америка

Голем број факултети и универзитети во Америка бараат доста пари за школарина - голем дел од нив и повеќе од 60.000 долари годишно, а не изненадува и фактот што факултетите ќе поскапуваат.

 

koledz


Но, дали толку скапо образование се исплати долгорочно? Токму тоа го кажува новиот извештај од Џорџтаун Универзитетскиот центар за образование и работна сила којшто ја пресмета средната заработувачка на студенти од повеќе од 1.400 колеџи 10 години после започнувањето на нивните студии.

 

Линк до галеријата.


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија