11.01.2016 Образование

АНКЕТА: Колку време им е потребно на македонските студенти да најдат работа откако ќе дипломираат?

Секој студент го сонува денот кога ќе дипломира. Радост, успех, надеж и остварување на соништата се чувствата кои ги обземаат тазе дипломираните. Но, за жал многумина брзо се соочуваат и со разочарување, неправда, немоќ, кога ќе тргнат во потрага по работно место. Според податоци од Државниот завод за статистика, стапката на невработеност во Македонија изнесува 25.5 проценти.

Факултети мк. спроведува анкета која треба да ни покаже колку време им било потребно на македонските студенти да најдат работа. На првото прашање секој студент/ка што ќе учествува во анкетата, може да избере еден од понудените одговори - дали се вработил/а после три, шест месеци, една година или подолго време? Второто прашање е на кој факултет дипломирале?

Тагови: