X
 10.02.2016 Култура

Објавено логото на Париз, кандидат за домаќин на Олимписките игри во 2024 година

Во септември 2017 година, во Лима, главниот град на перу, ќе биде објавен домаќинот за Олимпијадата во 2024 година. Четирите градови кои сакаат да им посакаат добредојде на најдобрите спортисти во светот се Париз, Рим, Будимпешта и Лос Анџелес.

 

париз


Градовите-кандидати веќе се подготвуваат, а Париз го објави и своето лого кое ќе го користи за време на кандидатурата, но и после одлуката во Перу. Изгледот на логото воодушеви и импресионира голем број луѓе низ светот.

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура