X
 09.05.2016 Живот

Иновативни ЛЕГО коцки им помагаат на слепите деца да читаат додека играат

Проектот „The Braille Bricks“, ко-основан од „Dorina Nowill“ фондацијата за слепи лица, им помага на слепите деца да научат да читаат преку игра.

 

брајова


Секоја коцка може да се искористи како играчка од слепите деца и секоја од нив има една буква од Брајовата азбука. Досега, организацијата има создадено доволно коцки за 300 ученици, меѓутоа тие планираат во иднина бројката да се зголеми.

1

2

3

4

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот