X
 21.05.2016 Образование

Работни места за кои е најтешко да се најде кандидат во технолошкиот свет

Пронаоѓањето на совршен работодавец/работник е нешто слично како пронаоѓање на сродна душа. Потребно е време, трпение и малку компромис.

 

професии


Иако постои дебата за тоа дали навистина постои или не постои недостаток на таленти во технолошкиот свет, една работа е јасна: технолошките комапнии денес се борат со вработувањето, особено кога станува збор за неколку специфични работни места. Кандидатите кои совршено одговараат на работата не се баш многу чести. Често пати постојат повеќе огласи за работа за овие работни места отколку достапни кандидати.

Во продолжение инфографикот покажува детали за најдобрите позиции за кои технолошките компании не можат да пронајдат работници.

 

2

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование