X
 19.08.2016 Култура

"Пред дождот" се најде на трето место во најдобро-структурирани филмови на сите времиња

Обожавателите на филмовите не секогаш размислуваат за тоа како треба да изгледа структурата на еден филм. Едноставно го гледаат филмот и заплетот и содржината во него, ја проценуваат глумата на актерите и тоа е тоа.

 

1


Меѓутоа, во видеото подолу од „Cinefix“ се објаснуваат различните структури кои се користат во филмовите. Филмот се „разложува“ на многу детали и ви нуди можност да го набљудувате од различна перспектива.

Многу филмови едноставно ја следат структурата на три сцени, а други ја раскажуваат приказната во повеќе временски рамки или обратен редослед или со крајот откриен на почетокот. Понекогаш приказните се линеарни, понекогаш не, меѓутоа најдобрите филмови ја користат својата структура за подобро да ја претстават и раскажат својата приказна. Според „CinFix“ ова се најдобрите структурирани филмови, а македонскиот „Before the rain“ на Милчо Манчевски се најде на третото место:

1. The Mirror
2. The Sweet Hereafter
3. Before the Rain
4. Rashomon
5. Irreversible
6. Citizen Kane
7. Ajami
8. Godfather II
9. High Noon

10. Die Hard 

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура