01.10.2016 Култура

Во сеќавање на Шимон Перес: "Можете да убиете илјада луѓе; можете да ставите крај на нечиј живот, но не можете да убиете идеја"

По губењето на Арнолд Палмер нешто пред повеќе од 48 часа, светот изгуби уште една икона во светот на на претприемништвото и лидерството, Шимон Перес кој беше исконски израелски државник.

Перес два пати беше премиер на Израел, два пати како привремен премиер, а исто така беше дел од 12 кабинети, а неговата политичка кариера траеше две третини од еден век. Покрај политиката, неговиот остар ум значеше дека Перес многу пати беше цитиран и многумина ги посочуваа неговите мисли за лидерство и стратегија. Еве некои од тие цитати:

палмер и шимон

За сонувањето:

“За мене, сонот е едноставно да се биде прагматичен“.

“Најважното нешто во животот е да се осмелуваме. Најкомплицираните нешта во животот е да се плашиме. Најпаметното нешто во светот е да се обидеме да бидеме морална личност“.

“Оптимистите и песимистите имаат иста смрт, но тие живеат многу различни животи!“

“Вие сте толку млади како вашите соништа, а не возрасни како вашиот календар“.

“Од мојата најрана младост, знам дека додека некој е должен да ги планира внимателно фазите на своето патување, некој има право да сонува, да продолжи да сонува за својата дестинација“.

За ширењето на идеи

“САД е единствената сила во историјата, која стана голема со давање, а не со земање. Мислам дека кризата беше кога САД имаше повеќе пари од идеи. Парите не произведуваат пари. Идеите произведуваат пари“.

“Можете да убиете илјада луѓе; можете да ставите крај на нечиј живот, но не можете да убиете идеја“.

Шимон Перес

За решавањето на проблемите

“Една од работите кои Соединетите Американски Држави ги прави добро е градење на коалиции. Она што САД го знае е дека ако не се во коалиција со вас, ќе имаат коалиција против вас“.

“Вие не се помирувате со пријателите. Вие се помирувате со најгадните непријатели“.

“Подобро е да бидете контроверзен за вистинските причини, отколку да бидете популарен за погрешните причини“.

“Кога имате две алтернативи, првото нешто што треба да го направите е да погледнете на третото нешто, за кое не сте размислувале за, нешто кое не постои“.

“Во Израел, земја со недостаток на природни ресурси, научивме да ја цениме нашата најголема национална предност: нашите умови. Преку креативност и иновации, ние ги трансформиравме неплодните пустини во цутни полиња и станавме пионер за нови граници во областа на науката и технологијата“.

“Ако проблемот нема решение, тоа не може да биде проблем, туку факт -не треба да го решаваме, туку да го совладаме со текот на времето.
Подготвил: Светлана Петковска

Култура