18.12.2016 Забава

Проверете што ќе се случи ако нуклеарна бомба експлодира во вашиот град

Со оглед на тоа во каква состојба се наоѓа светот - Северна Кореја ги засили тестирањата на своето нуклеарно оружје, релациите на Русија со западот се тензични, па можеби е важно да се анализира ситуацијата и да се подготвиме за не толку убави сценарија.

Интернетот е преплавен со коментари за алатката, која ви кажува што би ви се случило доколку нуклеарна бомба погоди различни градови низ светот. „Nukemap“ го мери ефектот на ударот на нуклеарната бомба. Креирана од Алекс Велерстајн, историчар од „Stevens Institute of Technology“. Корисниците на Редит и Твитер постојано деновиве постојано се шегуваат и коментираат за алатката.

Проверете и вие што би се случило кога нуклеарна бомба би експлодирала во вашиот град, на овој линк.
Подготвил: Маја Пероска

Забава