X
 22.03.2017 Живот

Листа на земји каде се спроведува смртна казна

Дали сте знаеле дека Белорусија е домот на последните преостанати бизони. Исто така, Белорусија ни го овозможи Вибер како начин за комуникација, а е и единствената земја во Европа во која се спроведува смртната казна.


Секоја друга земја во Европа не ја применува повеќе смртната казна, а во Белорусија биле извршени 12 егзекуции во последните 7 години.

Ова е листа од 58 земји кои уште ја применуваат смртната казна:

1. Боцвана
2. Чад
3. Коморос
4. Конго
5. Египет
6. Гвинеја
7. Етиопија
8. Гамбија
9. Лесото
10. Либија
11. Нигерија
12. Сомалија
13. Сомалиленд
14. Јужен Судан
15. Судан
16. Уганда
17. Зимбабве
18. Антигуа и Барбуда
19. Бахами
20. Барбадос
21. Белизе
22. Куба
23. Доминиканска Република
24. Гватемала
25. Гуајана
26. Јамајка
27. Свети Китс и Невис
28. Света Луција
29. Свети Винсент и Гренадини
30. Тринидад и Тобаго
31. САД
32. Афганистан
33. Бахреин
34. Бангладеш
35. Кина
36. Индија
37. Индонезија
38. Иран
39. Ирак
40. Јапонија
41. Јордан
42. Северна Кореја
43. Кувајт
44. Либан
45. Малезија
46. Оман
47. Пакистан
48. Палестина
49. Катар
50. Саудиска Арабија
51. Сингапур
52. Сирија
53. Тајван
54. Тјланд
55. Обединети Арапски емирати
56. Виетнам
57. Јемен
58. Белорусија

Според  „Amnesty International“, 25 земји извршиле 1.630 егзекуции минатата година, од кои 19 азиски земји (Афганистан, Бангладеш, Кина, Индија, Индонезија, Иран, Ирак, Јапонија, Јордан, Малезија, Северна Кореја, Оман, Пакистан, Саудиска Арабија, Сингапур, Тајван, Обединети Арапски Емирати, Виетнам и Јемен), 5 африкански земји (Чад, Сомалија, Јужен Судан, Судан) и 1 егзекуција во САД.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот