X
 11.05.2017 Култура

Јужна Кореја ги претставува претседателските избори во стилот на „Game of Thrones“

За да не им биде досадно на Јужнокорејците за време на пребројувањето на гласовите од претседателските избори, телевизиските мрежи пронајдоа интересен начин како да ги забавуваат гледачите.

кореја

Претседателските кандидати ги претвори во ликови од „Game of Thrones“ и хип хоп артисти, па така лицето на фаворитот Мун Јае-ин било ставено на телото на витез сличен на лик од популарната средновековна фантазија. Ликот на Мун исто така се појави како лета змеј и јава коњ, додека останатите пет кандидати биле претворени во хип хоп музичари во шарена, широка облека.

Ваквата анимација е важен дел од денот на изборите на телевизија во Јужна Кореја.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура