X
 24.05.2017 Технологија

Епл отворено им нуди пари на оние кои се откажуваат од Андроид

Компанијата Епл неодамна го предизвика Гугл на двобој за лансирање на голема кампања со која директно ги повикува потенцијалните корисници да се откажат од Андроид телефоните.

ајфон
Фото извор: Apple


Кампањата се нареква „префрлување на Андроид“, а за истата технолошкиот гигант има објавено пет видеа. Епл во новата кампања ветува дека „животот е полесен со Ајфон“.

„За разлика од многу други телефони, важните податоци во Вашиот Ајфон се под енкрипција и заштитени со Ваша шифра“, велат од компанијата.

Имено, компанијата нуди и до 250 долари на корисниците кои стариот Андроид телефон ќе го заменат за нов, а сумата зависи од видот на телефонот. Повеќе од 81% од телефоните во светот користат софтвер на Гугл, во споредба со 18% на Епл.

Самсунг е најпопуларниот производител во текот на минатата година и дури 20% од сите продадени телефони во 2016 потекнуваат од оваа компанија. На Епл припаѓа 14% од тој пазар.


Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија