X
 19.10.2017 Технологија

„Фејсбук“ повторно со новитет: вашите статуси повеќе нема да бидат исти

fb

Популарната социјална мрежа со најновата промена се обидува да ги поттикне корисниците во статусите да користат само текст. Тестирањето на оваа нова опција веќе започна, а на корисниците ќе им овозможи да одредат после колку време нивниот статус ќе исчезне од „Фејсбук“.

Опцијата ја забележал еден корисник и ја споделил на веб-страницата „Базфид“ и со тоа се потсети на времето кога статусите беа само реченици, а не и фотографии, филмови и слично.

Новите, краткотрајни статуси ќе бидат ограничени на само 101 карактер, а корисниците сами ќе одредат колку време ќе бидат видливи на страниците на нивните пријатели.

Опцијата потсетува на алатката „Фејсбук приказни“ преку која корисниците споделуваат фотографии и видеа што се наоѓаат на врвот на нивната страница. Иако се покажаа како успешни на „Инстаграм“, тие и не се баш успешни на „Фејсбук“.

2

Дополнително на тоа, „Фејсбук“ воведе новост и на вашиот „News Feed“ - ќе се прикажуваат само постови од вашите пријатели, но не и од страниците што сте ги лајкнале.

Кај одредени корисници веќе е воведена новата алатка наречена „Explore Feed“ и на десктоп и на мобилната апликација. Оваа алатка ќе прикажува само содржини од страниците што веќе сте ги лајкнале и оние кои имаат слична содржина.

Икончето во форма на ракета на декстоп се наоѓа во горниот лев агол, под „News Feed“, додека на апликацијата на врвот на страницата.

„Фејсбук“ со месеци ја тестира оваа опција и сега официјално ја лансира. Доколку сè уште ја немате новата опција, имајте на ум дека сè уште се развива и ќе се појави наскоро.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија