25.11.2017 Уметност

„Ателје: Добро ми стои“ ја пренесува традицијата во 21 век

Дијана Тодоровски пет години создава филигрански накит во комбинација со други материјали

Секој човек ја негува својата имагинација на различен начин. Таа најчесто е производ на моментната инспирација и влијае врз создавањето уникатни нешта. Денес, кога сме презаситени од секакви видови „едно те исто“, насушна е потребата од нешто различно, интересно и убаво, а кое е истовремено креативно, имагинативно и занесно – вели Дијана Тодоровски, скопјанка која во последните пет години се занимава со изработка на накит од филигран.

Нејзините производи ги промовира под досетливото име „Ателје: Добро ми стои“ и тоа на „Фејсбук“.
- Претходно не сум се занимавала со нешто слично, освен ако се земе предвид периодот на детството кога најчесто девојчињата изработуваат некој накит. Јас сум дипломиран инженер агроном по овоштарство и лозарство и моето образование нема никаква врска со оваа страст. Самиот филигран ми е повеќе вовед кон изработки на накит од друг материјал. Филигранот е популарен кај нас и има голем интерес за изучување – вели Дијана.
Таа признава дека жените во Македонија сакаат накит и сакаaт да се дотеруваат.

- Македонската жена сака да е средена. Секогаш претпочита филигранско парче во комбинација со други посовремени украси и материјали. Генерално како нација не сакаме да плаќаме скапо за убави работи, ама има и луѓе што ја вреднуваат рачната изработка – вели Тодоровски.
Филигранот е форма која во Македонија не случајно го пронашла своето место. Таа во себе ги содржи источната мелодичност и западниот креативен момент, а убавината, секогаш се наоѓа точно онаму каде што двете спротивности се допираат, додава Тодоровски.

- Слушнав дека се организираат курсеви за изработка на филиграни и одлучив да се запишам. Отсекогаш сум мислела дека накитот што го гледам по продавниците е убав, но како нешто да недостига. Тоа што недостига е помалку или повеќе имагинација. Чувствувајќи дека можам да изработам дизајни и форми кои ќе го надополнат неисполнетиот простор на пазарот, почнав со изработка на филигрански накит. Во суштина, сакам нашата традиција да ја пренесам во 21 век - вели креативната скопјанка.

Таа додава:
- Сакам да ги изразам своите чувства, мисли и имагинација преку формите што ги произведувам и мислам дека можам да ја обезбедам онаа златна средина која можеби не е најдобра, ниту е најслаба, нo секако е моја лична и искрена.

Периодов Тодоровски е фокусирана на изложба на минијатурни 50-ина парчиња од игли, значки за на беретка или за марама, што ќе биде отворена на Земјоделскиот факултет, кој одбележува 70 години постоење.

Подготвил: Сребра Ѓорѓијевска / srebra.gjorgjijevska@fakulteti.mk

Уметност