X
 09.01.2018 Култура

Совети од Вивиен Вествуд за подобра 2018: „Културата е неопходна за човекот да еволуира во подобро суштество“

вествуд
Фото: Instagram

Познатата британска дизајнерка Вивиен Вествуд на својот инстаграм-профил објави совети што оваа година треба да ги следиме.

На почетокот на 2018 година Вествуд даде осум совети што се навистина вредни. Таа никогаш не ги почитувала правилата, туку создавала сопствени. Она на кое сега го става акцентот е светот како подобро место за живеење.

Така, на нејзиниот инстаграм-профил се појавија плакати на кои таа позира со различни натписи што главно се занимаваат со политички и социјални теми. Меѓу другото, Вествуд потсетува дека политичарите главно не се добри луѓе и не работат во интерес на народот, дека климатските промени не смеат да се игнорираат и уште еднаш го повтори нејзиното мото кога станува збор за купувањето облека; треба мудро да се избере, да се купува поретко и да се погрижиме купените работи да потраат.

Еве на кои теми таа се насочи.

1

2

3

4

5

6

7

8
Извор на фотографиите: Instagram
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура