22.09.2020 Живот

Најважно е да бидете трпеливи и да ги уважувате чувствата на вашето дете, порачува психотерапевтот Наташа Маџевска

Најважно е да бидете трпеливи, да имате предвид како таа ја доживува стварноста околу себе, да ги уважите нејзините чувства поврзани за нејзиното братче (нејзиното лутење бидејќи сте биле повеќе време со него, барањето да бидете повеќе со неа, а не со бебето и колку таа го сака нејзиното братче). Прифатете го и вашиот сопствен процес на приспособување и следете ги и вашите потреби.
Немојте да бидете престроги кон себе, ниту кон децата. Потрудете се да го намалите бројот на стресови што ја следат вашата животна промена и вооружете се со трпение, поддршка од другите членови на вашето пошироко семејство, вклучете и ваши блиски пријатели и уживајте во вашето зголемено семејство, давајќи ѝ многу љубов и внимание на вашата ќерка.

Ова е дел од одговорот на психотерапевтот Наташа Маџевска, остатокот прочитајте го на Деца.мк.

Живот