26.08.2021 Наша тема

„Кога бев дете“ со Дејан Георгиевски: Уште како мал сонував да бидам олимписки медалист!

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски, кој ѝ донесе сребрен олимписки медал на Македонија во категорија +80 килограми на Олимписките игри во Токио, се присетува на детството, неговите тогашни радости, амбиции.
Дејан е пример кој треба да се следи и почитува. За многумина, тој е вистински идол. Неговите достигнувања се мотив и инспирација за сегашните и идните генерации.

Вели дека отсекогаш сонувал да биде врвен спортист.
- Немав премногу јасен сон и желба кога бев дете, но знам дека сакав да бидам добар спортист. Како што поминуваше времето, така сè почесто се гледав на олимпискиот трон, и фала му на Господ тоа се оствари - изјавува Дејан.
Домашните и блиските го паметат како мирен и фокусиран на тоа што го сака. А на прашањето кои биле неговите детски амбиции, категорично вели - олимписки медалист.

Прочитајте повеќе на
Деца.мк