Избегнете ги жештините: Ова се пет европски дестинации со идеална клима

Избегнете ги жештините: Ова се пет европски дестинации со идеална клима

Подготвил: Тамара Гроздановски

Лектор: Ивана Кузманоска

Неодамнешниот топлотен бран во Медитеранот доведе до многу разговори за избегнување на регионот ова лето. Но, не цела Јужна Европа е предмет на исти климатски притисоци.

Кога станува збор за планирање на вашиот одмор, научен пристап би можел да биде решението. Ако добро го планирате вашето патување, би било мудро да се стремите кон една од многуте микроклими на Медитеранот.

Од Шпанија до Турција има одморалишта и региони кои имаат постудена клима од нивните блиски соседи.

Грција - Киклади


Ако ја погледнете картата на Грција, ќе видите форма што наликува на одрон на карпи. Брегот е долг околу 8.500 метри. Кикладите ги вклучуваат Миконос, Наксос, Парос и Санторини и тие главно се ладат од ветрот Мелтеми во текот на летото. Затоа овие острови привлекуваат туристи. Кога ветрот е мирен, температурата се зголемува. Миконос понекогаш се нарекува „Остров на ветровите“, иако љубителите на едрењето велат дека ветрот е најсилен на Андрос и Тинос.

Португалија

Секоја топлина овде речиси секогаш е ублажена со ветерот што доаѓа од Атлантикот. Назаре, познат по своите големи бранови во текот на главните месеци на сурфање од октомври до март, станува популарен локален град во текот на летото. Регионот Алгарве е познат по својата сончева, сува клима.

Шпанија


По должината на брегот на Андалузија се наоѓа една од најпопуларните плажи во светот. Но, пријатниот град Тарифа има просечна температура од само 24 степени. Малку посеверно, Кадиз има летен просек од 27 степени, додека блискиот Херез де ла Фронтера - во внатрешноста на старата „граница“ меѓу исламскиот и христијанскиот свет, обично е потопол.

Медитеранскиот брег на Шпанија е долг повеќе од 1.600 километри. Можете да изберете од стотици одморалишта, почнувајќи од Кадакес и полуостровот Кап де Креус на Коста Брава северно од Барселона - каде што можете да очекувате 22-26 степени - до Кавеа, кој се наоѓа на половина пат помеѓу Валенсија и Аликанте, познат по својата рајска клима.

Италија

Венецијанското Лидо и плажите околу Трст често се и до десет степени поладни од јужниот брег. Сепак, во блиска иднина Капри нема да надмине 30 степени. Градот често е малку постуден од копното благодарение на ветриштата. Северозападниот брег е постуден, како и селата Чинкве Тере, како и елегантните Портофино и Санта Маргерита Лигуре.

eze
Фото: Wikipedia

Франција


Одморалиштата во Јужна Франција лежат на слична географска широчина, но секој што патувал таму знае колку лесно можете да избегате од жешките градови одејќи нагоре. Над Кан, Ница и други светски познати дестинации има многу помали, постудени места. Утврденото село Езе, сместено на врвовите на карпите над Медитеранот, често пати се споредува со планината Олимп.

Од плажата се извива мала пешачка патека именувана по Ниче. Езе има своја микроклима, сончева и заштитена од ветрови, но далеку поподнослива. Атлантскиот брег на Франција е исто така прекрасен во лето. Температурата на Корзика обично е помеѓу 20 и 25 степени во јули и август благодарение на умерените ветрови.

Извор: Avaz.ba
Фото: Wikipedia