Кои витамини и суплементи можат да ни помогнат во борбата против воспаленијата

Кои витамини и суплементи можат да ни помогнат во борбата против воспаленијата

Подготвил: Маја Пероска

Лектор: Ивана Кузманоска

Во превенцијата и ублажувањето на воспаленијата многу можат да помогнат витамините и суплементите.

Витаминот А го зајакнува имунолошкиот систем

Го зајакнува нашиот имунолошки систем и нѐ штити од заразни болести. Земањето 10.000 меѓународни единици (IU) за 1-2 недели може да ни помогне да заздравиме од повреда поврзана со вежбање. Витаминот А лесно се наоѓа и во храната - го има во изобилство во црниот дроб, рибиното масло, млекото, јајцата и листестиот зеленчук.

Бромелаин во ананас

Ако сакате сок од ананас, тогаш не заборавајте да го внесете овој ензим кој содржи антиинфламаторни својства и го поддржува вашиот имунолошки систем. Понекогаш се користи за лекување на тендинитис и помали мускулни повреди, како што се исчашувања. Некои истражувања покажале дека бромелаинот може да го намали воспалението по операција на забите, носот и стапалата. Сепак, потребни се дополнителни истражувања. Лекарите обично препорачуваат земање капсули или таблети бидејќи консумирањето сок не дава доволно количини.

Капсаицин во лути пиперки

Тоа е супстанцијата што им ја дава лутината на чили пиперките. Ја запира групата на протеини кои го контролираат одговорот на нашето тело на воспаление. Капсаицинот може да се најде во производите што ги нанесуваме директно на кожата. Можеме да додадеме и сушена кајенска пиперка во сосови и маринади за месо. Треба да започнете со 1/4 лажичка или помалку за да видите каква ќе биде реакцијата.

„Мачја канџа“ е добра за ревматоиден артритис

Именувана по малите, остри, свиткани трња наназад кои личат на канџите на мачка, оваа лоза расте во Јужна и Централна Америка. Луѓето што имаат ревматоиден артритис можеби ќе сакаат да проверат со нивниот лекар за да видат дали тоа може да им помогне. Една мала студија покажала дека луѓето што го земале овој додаток заедно со стандардните терапија имале помалку оток и болки во зглобовите. Сепак, нема докази дека може да го спречи оштетувањето на зглобовите што доаѓа со болеста. Растението содржи и соединенија за кои се смета дека се корисни за имунолошкиот систем. Се продава како таблети или капсули и може да се пие како чај.

Куркуминот помага при многу состојби


Куркуминот се наоѓа во куркумата и му дава жолта боја на овој зачин. Ова традиционално индиско лековито растение е познато по своите природни антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Истражувањата покажуваат дека куркуминот може да помогне при одредени состојби, вклучувајќи артритис, воспалителна болест на цревата и заболување на замастен црн дроб. Се продава како зачин, но и во капсули, кремови, пијалаци и спрејови.

Витаминот Е го ублажува воспалението

Полн со антиоксиданси, витаминот Е го зајакнува имунолошкиот систем и го ублажува воспалението. Кај ревматоидниот артритис, помага при справување со болката кога се користи со стандардна терапија. Го има во маслиново масло, бадеми, кикиритки, месо, млечни производи, зелен листест зеленчук и збогатени житарки. За оние на кои им е потребен додаток на витамин Е, може да го најдат во форма на капки или капсули.

Лук против оток

Лукот забавува два воспалителни ензими и го отвора патот за крвта да стигне до нашите мускули. Додајте 2-4 свежи чешниња лук во вашите оброци за да се борите со надуеноста и да го подобрите вкусот на храната. Можеме и директно да втриеме масло од лук во отечени зглобови и мускули.

Ѓумбирот сличен на ибупрофен


Истражувањата покажуваат дека има антиинфламаторна моќ слична на ибупрофен. Една студија покажала дека екстрактот од ѓумбир, како и стероидите, го смирува отокот кај ревматоидниот артритис. Може да ја намали болката во мускулите по вежбање. За да ги добиете сите негови здравствени придобивки, свежиот ѓумбир можеби не е доволен. Може да го добиете во форма на прав или во капсули.

Омега-3 масни киселини


Нашето тело не ги произведува. Додатоците од рибино масло се полни со нив, но препорачаната количина можеме да ја добиеме и преку одредени намирници. Тие вклучуваат масни риби како лосос и туна, кељ, растително и ленено масло, јаткасти плодови и јајца.

Ресвератролот помага при артритис

Ова природно соединение се наоѓа во некои бобинки и јаткасти плодови. Некои истражувања покажуваат дека може да помогне при артритис. Земете една рака грозје, кикиритки, лешници, боровинки, брусница или дудинки за да го консумирате. Популарен е и во форма на додаток.

С-аденозил метионин (САМе)

Ова е природно соединение кое се наоѓа во речиси секое ткиво и течност во телото и учествува во многу важни процеси. Игра улога во имунолошкиот систем, ги одржува клеточните мембрани и помага во производството и апсорпцијата на мозочните супстанции како што се серотонинот, мелатонинот и допаминот. Истражувањата покажуваат дека може да го контролира воспалението и може да дејствува како главен третман за остеоартритис. Можете да го земате орално или како инјекција. Разговарајте со вашиот лекар пред да го земете. Може да биде во конфликт со одредени лекови, вклучително и антидепресиви.

Цинкот му е потребен на целиот организам

Целото наше тело има потреба од овој микронутриент, кој може да помогне да се спречи воспалението. Можеби веќе внесувате доволно цинк во вашата исхрана бидејќи го има во пилешкото, црвеното месо и збогатените житарки. Ако мислите дека можеби ви треба додаток, прво разговарајте со вашиот лекар. Цинкот може да предизвика проблеми со одредени лекови.

Извор: eklinika.telegraf.rs

Фото: Freepik