125 новозаразени со коронавирус од кои 89 од Скопје. Ресен првпат со позитивен случај

125 новозаразени со коронавирус од кои 89 од Скопје. Ресен првпат со позитивен случај

Во последните 24 часа се направени 1.019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на Kовид-19, соопшти Министерството за здравство. Најмногу новозаразени има во Скопје. Денеска имаме и 7 смртни случаи, а 6 оздравени пациенти.

Новозаразените по градови се:

- Скопје 89
- Куманово 4
- Штип 2
- Прилеп 2
- Тетово 11
- Струга 3
- Велес 1
- Охрид 8
- Гостивар 1
- Струмица 2
- Кичево 1
- Ресен 1

МЗ соопшти дека денеска починале 7 пациенти.

- На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (79 г.) хоспитализиран на клиниката од 19 мај, пациентка од Струга (66 г.) хоспитализирана на 8 јуни, пациентка од Скопје (54 г.) примена на 5 јуни и уште една пациентка од Тетово (46 г.) која починала при прием во амбулантата. Во ГОБ „8 Септември“ почина пациентка од Скопје (77 г.) примена на 8 јуни и пациентка од Струга (73 г.) примена на 7 јуни. Во болницата во Штип почина пациент на возраст од 87 години, хоспитализиран на 26 мај – известија од Министерството.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.

- Скопје 1
- Прилеп 1
- Велес 4

Досега во земјата се направени вкупно 39.033 тестирања за Ковид-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 19 теста се во рамките на скринингот во градинки во Скопје, нема позитивни резултати на Ковид-19.

Вкупната бројка на дијагностицирани со Кови-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.364, бројката на оздравени пациенти е 1.664, на починати е 164, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.536.