Како светските економии се штитат од негативните последици предизвикани од Ковид-19

Како светските економии се штитат од негативните последици предизвикани од Ковид-19

Какви мерки преземаат дел од најголемите светски економии во обид да се справат со негативните последици од ширењето на новиот коронавирус.

САД

Претседателот Доналд Трамп му наложи на министерството за финансии на САД да ги одложи даночните плаќања без камати или казни за лица и бизниси што се погодени, нагласувајќи дека тоа ќе обезбеди повеќе од 200 милијарди американски долари дополнителна ликвидност за економијата.

Трамп, исто така, рече дека ѝ наредил на Управата за мали бизниси да обезбеди капитал и ликвидност на фирмите погодени од коронавирусот преку обезбедување заеми со ниски камати на малите бизниси во погодените држави и територии.

Претходно Трамп потпиша предлог-закон за трошење за итни случаи од 8,3 милијарди американски долари за борба против ширењето на вирусот и развој на вакцина.

Федералните резерви на САД ги намалија каматните стапки за половина процентен поен во првиот потег на итни случаи од финансиската криза во 2008 година. Инвеститорите очекуваат поголеми намалувања во наредните недели.

КИНА

Кина соопшти дека одвоила 110,5 милијарди јуани (15,9 милијарди долари) за борба против епидемијата.

Пекинг ја засили поддршката за финансирање за регионите погодени од вируси и централната банка на земјата намали неколку од нејзините клучни стапки, и ги повика банките да даваат евтини заеми и олеснување за плаќање на изложените компании.

Кина ќе го измени надзорот врз животната средина на компаниите за да помогне во продолжувањето на производството нарушено од епидемијата на коронавирус, давајќи им на фирмите повеќе време да ги решат проблемите со животната средина.

ЈАПОНИЈА

Јапонија откри втор пакет мерки во вредност од околу 4 милијарди американски долари за да се справи со ширењето на коронавирусот, фокусирајќи се на поддршка на малите и средни фирми, бидејќи загриженоста предизвикува ризици за кревката економија.

Гувернерот на Банката на Јапонија, Харухико Курода, вети дека ќе даде поголема ликвидност на пазарите и ќе го засили купувањето средства.

Централната банка на Јапонија може исто така да преземе чекори за да се обезбеди компаниите погодени од појавата на коронавирус да не се соочат со финансиски проблеми пред крајот на тековната фискална година во март, според извори во централната банка.

ЕВРОПСКА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

ЕЦБ, централната банка на еврозоната, досега избегнува намалување на каматните стапки. Креаторите на политики одржаа средба на 3 март, но требаше да се разговара за оперативните одговори на коронавирусот, како на пример дали да се одржат настани и недостигот на персоналот, отколку за каков било одговор на политиката, велат извори. ЕЦБ ги замоли банките во еврозоната да ги разгледаат плановите за деловен континуитет и дејствијата што можат да ги преземат за да се подготват и да ги минимизираат потенцијалните негативни ефекти на коронавирусот.

ЕВРОПСКАТА УНИЈА

Лидерите на Европската Унија досега не успеаја да договорат радикални мерки за решавање на кризата. Урсула фон дер Лајен изјави дека Европската комисија ќе формира заеднички инвестициски фонд со 25 милијарди евра (28 милијарди американски долари) од постојните ресурси за да го ублажи ударот на ранливите сектори на економиите на блокот.

ГЕРМАНИЈА

Германија се согласи да ги зголеми јавните инвестиции за 12,4 милијарди евра до 2024 година и да им олесни на компаниите да бараат субвенции за поддршка на работниците со намалено работно време за да се спротивстават на ефектите од епидемијата на коронавирусот.

Конзервативците на канцеларката Ангела Меркел се поделени околу тоа дали Германија треба да има пакет фискален стимул за да се спротивстави на влијанието на коронавирусот врз најголемата економија во Европа.

Буџетските експерти проценуваат дека владата има фискален простор за дополнителни мерки во вредност од најмалку 17 милијарди евра (18,9 милијарди американски долари). Некои официјални претставници велат дека Берлин дури би можел да состави стимулативен пакет вреден до 50 милијарди евра, без да ја наруши политиката на владата за нов долг.

БРИТАНИЈА

Велика Британија лансира економски стимул од 30 милијарди фунти (39 милијарди американски долари) по само неколку часа откако Банката на Англија ги намали каматните стапки, со цел да се одбегне ризикот од рецесија поради коронавирусот.

Банката на Англија ги намали каматните стапки за половина процентен поен и им понуди на банките поевтино финансирање како итен потег за зајакнување на економијата на Велика Британија против нарушување предизвикано од појавата на коронавирусот.

Извор: МИА