Детето ќе тргне во училиште, а ќе добиеме и бебе. Не му се слуша за новините, се плашам како ќе ги прифати

Имам синче од нецели 6 години и од септември ќе тргне на училиште. Сака да учи, знае да пишува и заинтересиран е за нови работи, но некако кога ќе му споменеме за одење на училиште, не сака многу да слуша за тоа и не искажува радост. Исто така, во семејството очекуваме бебе на крајот од годинава. И за таа вест не сака да слуша. Му објаснувам за бебето и го подготвувам, но се плашам како ќе го прифати. Многу е емотивен и приврзан со нас, родителите, особено со мене. Како да постапиме, како да го подготвиме за овие два големи настани?

Одговорот на прашањето на читателката го дава Билјана Манасова-Јовановиќ, дефектолог и психотерапевт, на Деца.мк.