Поларна апокалипса во Кина - температури до -52 степени и колапс на сообраќајот

Поларна апокалипса во Кина - температури до -52 степени и колапс на сообраќајот

Подготвил: Тамара Гроздановски

Лектор: Ивана Кузманоска

Температурите го соборија 64-годишниот рекорд во оддалечениот западен кинески регион Ксинџијанг, спуштајќи се до -52,3 Целзиусови степени и предизвикувајќи прекини во сообраќајот.

Снежните бури и замрзнатиот дожд ги заробија патниците на железницата и на патиштата.

Државните медиуми објавија дека местото Уерхонг во округот Фујун ја забележало најниската температура од почетокот на мерењето во Ксинџијанг, надминувајќи -51,5 Целзиусови степени кои биле забележани на 21 јануари 1960 година.

Драстичен пад на температурата

Оваа бројка била само малку под националната минимална температура од -53 Целзиусови степени во градот Мохе, во североисточната провинција Хеилонџианг, на 22 јануари минатата година. За време на неколкудневниот студ и снег, во регионот Алтај биле погодени 853 километри од патиштата. Ова ги натера властите да испратат 47 возила и 86 спасувачи за да го расчистат снегот во текот на ноќта.

Националната метеоролошка служба го подигна на второ највисоко ниво своето предупредување за услови на замрзнување со драматичен пад на температурите што се очекуваат низ целата земја до четврток.

Извор: Telegram.hr
Фото: Twitter