Видео од дрон покажува како изгледа исландскиот град на кој му се заканува ерупција

Видео од дрон покажува како изгледа исландскиот град на кој му се заканува ерупција

Подготвил: Драгана Петрушевска

Лектор: Ивана Кузманоска

Исландските власти целосно го евакуираа градот Гриндавик поради можноста од вулканска ерупција во југозападниот дел на земјата. Неодамна објавените снимки од дрон ја покажуваат штетата и ситуацијата во овој град.

Рибарскиот град Гриндавик беше евакуиран пред една недела бидејќи магмата изби од земјата по илјадниците земјотреси регистрирани неодамна. Снимките од дрон покажуваат пукнатини на улиците предизвикани од земјотреси.

Властите за цивилна заштита рекоа дека дури и да не се случи ерупција, веројатно ќе поминат месеци пред жителите евакуирани од опасната зона безбедно да се вратат дома. Гриндавик, град со 3.400 жители, се наоѓа на полуостровот Рејкјанес, околу 50 километри југозападно од главниот град Рејкјавик.Извор: Klix
Насловна фотографија: X (printscreen)