Дали знаете зошто лекарите носат зелени или сини униформи?

Подготвил: Тамара Гроздановски

Лектор: Ивана Кузманоска

Повеќето луѓе веројатно никогаш не се запрашале зошто медицинските униформи се обично сини или зелени. Овој детаљ е разбирливо занемарен кога брзате кон болница со скршена рака или друга повреда.

Тиктокерот Хантер Нортон, студент по урологија од САД, открива зошто црвената боја не доаѓа предвид. Тој објаснува дека црвената боја е иста како крвта, што би отежнало да биде воочена во стресни, итни ситуации, особено на операциона маса.

- Ако имам крв на црвената униформа, дали ќе биде забележана? - вели тој.

@norton_fam Roses are red, surgical gowns/drapes are not #medicalstudent #medicaltiktok #medicalhumor #doctorsoftiktok #nursesoftiktok #fyp ♬ TEXAS HOLD 'EM - Beyoncé
Според издание на списанието „Тудејс срџикал нрс“ од 1998 година, оваа практика датира од почетокот на 20 век откако еден хирург ја заменил неговата бела униформа со зелена. На почетокот лекарите носеле бело како симбол на „чистотата“, но зелената е целосен контраст со црвената и овозможува крвта побрзо да се забележи.

Видеото на Хантер предизвикало големо внимание, а некои интернет-корисници беа убедени дека зелената боја е избрана од сосема други причини.

- Мислев дека тоа е поради психологијата - зелена и сина ги смирува пациентите и може да влијае врз исходот - пишува еден интернет-корисник.

Извор: Telegraf.rs
Фото: Freepik