Кина го одложи почетокот на второто полугодие во училиштата и факултетите

Кина го одложи почетокот на второто полугодие во училиштата и факултетите

Поради епидемијата на коронавирусот, Кина го одложи почетокот на второто полугодие во училиштата и факултетите до неопределено, соопшти кинеското министерство за образование.

Пекинг вчера соопшти дека распустот за Кинеската Нова година ќе го продолжи до 2 февруари, меѓутоа, денеска почетокот на наставата е одложен до натамошно известување.

- Универзитетите и високошколските установи под покровителство на министерството треба на соодветен начин да го одложат почетокот на пролетниот семестар - се вели во соопштението.

Според последниот биланс, во Кина починаа 106 лица од коронавирусот, додека потврдени се 1.300 нови заразени случаи.

Градот Вухан, со 11 милиони жители, каде што е регистриран првиот случај на заболен од овој вирус, пред пет дена беше ставен во карантин.

Извор: МИА