Погледнете го трејлерот што го објави НАСА за претстојното лансирање на роверот „Персевиренс“ на планетата Марс

Погледнете го трејлерот што го објави НАСА за претстојното лансирање на роверот „Персевиренс“ на планетата Марс

Подготвил: Тамара Гроздановски

30 јули - означете ги вашите календари, затоа што тогаш НАСА повторно се враќа на Марс

НАСА го објави она што може да се опише како трејлер за претстојното лансирање на роверот на 30 јули. Едноминутното, анимирано видео ја сумира целата мисија во уреден, лесно сфатлив пакет. Ќе научите за името на роверот - „Персевиренс“, каде ќе слета - кратер Џезеро, која ќе биде неговата мисија и кој ќе биде придружник на роверот - хеликоптерот наречен „Инџинуити“.Извор: Mashable.com
Фото: Screenshot/YouTube