X
 03.12.2019 Живот

2019 е една од трите најтопли години од средината на 19 век

Годината 2019 година ќе биде една од трите најтопли години регистрирани од 1850 година, се вели во соопштението објавено денеска од страна на ОН на конференцијата за клима (COP25) во Мадрид.

Тековната година ќе заокружи една деценија „исклучителна жештина“ погодена од шумски пожари, суши и топлотни бранови.

Помеѓу јануари и октомври светската просечна температура е околу 1,1 Целзиусов степен повисока отколку во периодот 1850-1900 година, според Светската метеоролошка организација.

Така, во 2019 година се наоѓа на второто или третото место, по најжешката во 2016 година, чии високи температури тогаш придонесоа за природниот феномен на Ел Нињо.

Деценијата 2010-2019 година „сосема сигурно“ ќе биде најжешката регистрирана досега, оценува Светската метеоролошка организација.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот