X
 06.02.2023 Живот

Црвениот крст соопшти сметки и телефонски броеви за донации за настраданите во Турција и во Сирија

Црвениот крст на Македонија информира за сметки и телефонски броеви на кои сите заинтересирани правни субјекти и граѓани може да донираат парична помош за настраданото население погодено од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија:

- Сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ: 300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД Комерцијална банка со назнака: помош за населението во Турција и Сирија.
- донација од 100 денари со повик на телефонските броеви 143 400 на Македонски Телеком и А1.

- За донации на средства во странска валута:
NAME OF THE ORGANIZATION: RED CROSS OF THE REPUBLIC OF NORTH MACEDONIAN
BANK NAME: KOMERCIJALNA BANKA AD SKOPJE
BANK ADDRESS: UL. ORCE NIKOLOV NO.3, 1000 SKOPJE, MACEDONIA
BANK ACCOUNT: 300000000000133 25730522-11
SWIFT CODE: KOBSMK2X
IBAN CODE: MK07300701000001228

- Црвениот крст на Република Северна Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од стравотниот земјотрес. Црвениот крст на РСМ е во комуникација со Црвената полумесечина на Турција и арапската Црвена полумесечина на Сирија, на кои веднаш им беше понудена првична помош - соопшти Црвениот крст на РСМ.

Турција и Сирија денеска ги погоди катастрофален земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во реонот на турскиот град Газиантеп.

Извор: МИА

Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот