X
 06.08.2015 Култура

НЕКОГАШ И СЕГА: 70-годишнина од првата атомска бомба над Хирошима


Светот облежува 70 години од датумот на кој беше фрлена првата атомска бомба од страна на САД, за време на Втората светска војна. Градот бил Хирошима, а годината била 1945. Бомбардирањето ставило крај на војната, но го уништил градот Хирошима. Втората атомска бомба фрлена над Нагасаки 3 дена подоцна го дополни бројот на загинати луѓе на 200.000.

Седум децении подоцна, јапонските градови изгледаат сосема поинаку.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура