X
 27.11.2015 Култура

Прогласена куќата на годината за 2015


Кралскиот институт на британски архитекти го објави победникот на престижната награда за Куќа на годината. Порано, оваа награда беше позната како медал Мансер. Наградата се доделува на најдобро дизајнираната куќа во Велика Британија.

Куќата наречена „Флинт“ изградена од Лорд Ротсчајлд била завршена порано годинава. Таа се наоѓа на имотот на семејството Ротсчајлд во Бакингемшир. Куќата е направена за сместување на познатото банкарско семејство и блиските пријатели кои ги посетуваат. Куќата е поделена на два дела, а целата зафаќа површина од 580 квадратни метри.

Во галеријата пронајдете повеќе фотографии од наградената куќа и другите најдобри 6 финалисти.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура