12.05.2017 Живот

Неисполнетоста доаѓа од стравот да се биде непотребен

Кога гледаме на светот со позитивен став, дефинитивно може да кажеме дека нема подобро време за живеење од сега. Иако религијата учи да бидеме поемпатични и да простуваме, многу криминал и војни се случуваат заради религијата.

емпатија
Фото извор: TED.com

На светлата страна, сѐ помалку луѓе се гладни, сиромашни и неедуцирани, а жените не се дискриминирани како порано. И покрај тоа, треба да се направат уште многу подобрувања. Но и покрај ова, луѓето во големите и развиени земји како Велика Британија, САД и земјите во Европа се незадоволни со животот воопшто.

Зошто се случува ова?

Едно можно објаснување е дека за да се биде исполнет од внатре потребно е да се чувствуваме потребни. Теоријата е докажана со експеримент чиј резултат ги шокирал истражувачите. Тие откриле дека за граѓаните кои се чувствувале потребни и кои придонесувале за општетсвото на некој начин било помалку веројатно да умрат одеднаш. Кога станува збор за тоа да се биде „потребен“ не станува знор за себичност и гордост, туку за природниот човечки инстинкт да се помага и служи на оние кои имаат потреба.

Германците кои работат како социјални работници за пет пати повеќе е поверојатно да речат дека имаат исполнет живот. Американците чија работа е поврзана со помагање на луѓето за два пати повеќе е поверојатно да изјават дека се среќни и задоволни со својот живот.

Како да се надмине оваа ситуација?

Може да се почне од почитување и ценење на другите. Потоа, прашувајте се секој ден што може да направите за другите. Потребно е да си го смените начинот на размислување.

Лидерите треба да разберат дека само со општество во кое постои емпатија може да има мир и среќа за населението. Децата треба да бидат вклучени во општетството и да им се даде вистинското образование. Луѓето од сите возрасти да сфатат дека клучот е соработката и пријателството, а не политичките погледи и религиската припадност. Треба да се има на ум дека секоја единка придонесува за светот.
Подготвил: М.Д.

Живот