X
 19.06.2017 Култура

Како од бајките - Најубавото село во Франција

Кајзерберг е прогласено за најубавото село во Франција. Победникот е избран од учесниците во анкетата спроведена во емисијата „Village préféré des Français“.

село
Фото: Instagram

Ова прекрасно средновековно село кое се наоѓа во Алзас во северо-источниот дел на Франција е познато по куќите направени од дрво, улиците со калдрма и природата која го одзема здивот.

Кајзерберг е особено популарен поради неговата фантастична архитектура, улицата погодна за прошетка и пријателското локално население. Тоа и претходно привлекло голем број на посетители, но сега интересот на туристите е во пораст, со оглед на тоа што ја доби титулата најубаво село.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура