X
 16.11.2017 Наука

Oваа недела дожд од метеори ќе го осветли небото

дожд

Како што Земјата ќе се движи низ остатоците од кометата Темпл-Тут, ќе бидеме сведоци на вистински спектакл на небото. Условите за набљудување на метеорскиот дожд ќе бидат прилично добри бидејќи на небото нема да се појави Месечината, која би можела да ја уништи глетката.

Најдобриот период за набљудување на метеорите е помеѓу полноќ и зората меѓу 17 и 18 ноември.

„Излезете, пронајдете темно небо, легнете на грб и директно погледнете во небото. Бидете подготвени да поминете неколку часа надвор“, вели Бил Кук од НАСА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука