X
 17.10.2021 Живот

Ова се звуците што кај човекот ги предизвикуваат најсреќните спомени

Звукот ги евоцира најдобрите спомени - пред очите, па и пред мирисот, според новата анкета.

Птиците што пеат и брановите што удираат на брегот се меѓу главните звуци што најверојатно ќе предизвикаат убави спомени кај луѓето.

Истражувањето спроведено на 2.000 лица, на возраст од 50 години и повеќе, откри дека 4 од 10 луѓе доживуваат звуци што поттикнуваат носталгични мисли неколку пати неделно.

За некои, дождот, блеењето на овците и возот што се спушта по пругите се доволни да им предизвикаат насмевка на лицето. Други испитаници рекоа дека овие звуци ги пренесуваат на друго место, во друго време, вклучувајќи го звукот што го произведуваат лисјата на дрвјата кога дува ветер, огниште што крцка и црковни ѕвона.

- Звукот влијае врз повеќето аспекти од нашиот живот, па затоа не е изненадувачки што одредени звуци предизвикуваат среќни спомени од младоста - вели Гордон Харисон, главен аудиолог во „Спекаверс“, компанија што го нарача истражувањето.

Ова е особено точно кога станува збор за звуци на отворено. Токму овие звуци поттикнуваат спомени за убаво време кај 67 отсто од возрасните. Не е ни чудо што 78 отсто од анкетираните рекле дека сакаат да поминуваат многу време надвор. 94 отсто од оние што имаат пристап до сопствен надворешен простор поминуваат во просек 5 часа таму на неделно ниво, при што 72 отсто го нарекуваат „нивно среќно место“.

ptica
Фото: Freepik

Звукот што го произведува чајникот, свирењето на радиото и предењето на мачките, исто така, се најдоа во топ-40 позитивни звуци, според 50-годишниците. Повеќе од три четвртини изјавиле дека како што стареат, сѐ повеќе ги ценат своите среќни спомени.

Ова се тие 40 звуци:

1. Специфична песна или музичко дело
2. Бранови што удираат на брегот
3. Песната на птиците
4. Камин што крцка
5. Одење по свеж снег
6. Водопад
7. Предење на мачка
8. Дрвја на ветрот
9. Чукање на дождот на прозорецот
10. Шушкање на лисјето
11. Црковни ѕвона
12. Зуење на пчелите
13. Невреме со грмотевици
14. Паѓање дожд на лисјата
15. Детски џагор
16. Косење на тревниците
17. Фонтана
18. Музика на радио
19. Блеење на овците
20. Пискање на галебите
21. Воз што минува преку пруги
22. Мукање на кравите
23. Вадење тапа од шише
24. Сервирање вечера
25. Истурање пијалак
26. Пристигнување на поштата
27. Готвење храна на рингла
28. Зуењето на црцорците
29. Спортски стадион/арена
30. Вриење на чајникот
31. Лет на авион над главата
32. Навивање на толпа
33. Трчање на коњите
34. Отворање шише/лименка
35. Лаење на кучето
36. Риби што скокаат од водата
37. Улични забавувачи
38. Звукот кога од машината излегува печено лепче
39. Мелница за кафе
40. Градинарска прскалка

Извор: Good News Network
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот