X
 27.05.2023 Живот

Зошто некои луѓе ставаат алуминиумска фолија на балконите?

Гулабите знаат да бидат здодевни доколку живеете во зграда. Тие често седат на балконските огради.

Постојат многу хемиски производи и замки за бркање на гулабите, но како да ги држите настрана овие птици без да ги повредите?

Сè повеќе луѓе користат алуминиумска фолија за да се ослободат од нив. Алуминиумската фолија го трансформира балконот во површина која ги рефлектира сончевите зраци.

На сите птици, а не само на гулабите, им пречи оваа рефлексија. Така можете да ги спречите птиците да се приближат до вашиот балкон.

Извор: Novi list
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот